Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 17475185



*

nr 1747 5185


Bengt Amundin

(1915-2011), Sverige


Skulptur, Signerad, keramik, Höjd: 24 cm


Bengt Amundin, svensk skulptör född 1915, död 2011.

Följerätt

Ja

Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 december 2025
kl 18:48:17


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/12 14:02:07 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Bengt Amundin

Bengt Amundin, svensk skulptör född 1915, död 2011.

Läs mer om Bengt Amundin
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt amundin keramik konsthantverk skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 1018 Bordsuppsats
    skålar, ett par, Brons/opalinglas, 1800-tal. Diame..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:42
  • 1017 Bordsuppsats
    skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:53
  • 8206 Brevpress
    brons/sten, putto. Längd: 13 cm, höjd: 11 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:11
  • 8129 Figurkärl
    3 st, Sydamerika, lergods, Höjd: 10-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:52
  • 8025 Glasskulpturer
    14 st, FÃ¥glar & fiskar, + brevpress, FM konstglas,..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56
  • 8123 Ikoner
    8 st, Mogens Leander, Danmark, patinerad metall, 2..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22




Ladda ner broschyr